niedziela, 26 października 2014

Co słychać na łódzkim Fashion Weeku? cz. 3


fot. Łukasz Szeląg

W sobotę na FashionPhilosophy Fashion Week Poland zgromadzeni goście mogli podziwiać kolekcje zakwalifikowane do programu Out Of Schedule. Zadaniem tej części Fashion Weeka jest przedstawienie nie tylko projektantów awangardowych i nieznanych szerszej publice, którzy stronią od komercyjnego rozgłosu, ale także promocja młodych, dobrze zapowiadających się talentów. W tym segmencie swoje kolekcje pokazywali wczoraj: Paulina Ptashnik, Kas Kryst oraz marki Acephala i The Puppies.

O godz. 17 rozpoczęły się pokazy w ramach programu Designer Avenue. Wczoraj na wybiegu gościły kolekcje: Agi Pou, Jarosława Ewerta, Aleks Kurkowski, Nenukko, Michała Szulca i Dawida Tomaszewskiego.

Jako pierwsza na wybiegu, w ramach Out of Schedule, pojawiła się kolekcja Pauliny Ptashnik. Kolekcja "Messis SS 2015” nawiązuje do tradycji ludowej związanej z zakończeniem zbiorów. Jest zestawieniem tradycji z nowoczesnością, utrzymana jest w kolorach ziemi z seledynowym oraz złotym akcentem kolorystycznym, a główne materiały to len, bawełna (batyst) i dzianina bawełniana.

  






 

 

Następna swoją kolekcję pokazała Kas Kryst, wielbicielka czerni. Tworząc kolekcję, projektantka sięgnęła do przeszłości: do zdjęć, do muzyki, do ludzi i do miejsc które ją inspirują, by stworzyć kolekcję współczesną, w której dominuje faktura i krój, a nie kolor. Gdzie człowiek czuje się komfortowo i wyjątkowo. Gdzie ubranie podkreśla, a nie ukrywa. Gdzie tkaniny lekkie i zwiewne łączą się z ciężkimi i sztywnymi. Gdzie błysk łączy się z matem.


 





Kolejna była marka ACEPHALA. Stoją za nią Monika Kędziora i Bartek Korzeniowski. Projektanci zaprezentowali kolekcję inspirowaną "Attitudes passionelles”, czyli garderobą dla histeryczki XXI wieku, oraz kaftanami w XIX-wiecznym szpitalu psychiatrycznym Salpêtrière.










Na koniec ze swoją kolekcją wystąpiła marka The Puppies Maksymiliana Gorockiewicza. Minimalistycznej formie ubiorów towarzyszy ryzykowne zestawienie form, kontrastów kolorystycznych i elementów zdobniczych o potencjale metaforycznym. 








 

Wieczorem ruszyły pokazy w ramach Designer Avenue. Jako pierwsza swoją kolekcję pokazała Aga Pou. Jak informuje FWP: „Kolekcja inspirowana jest sztuką i kulturą arabską. Ornamenty, kolorystyka oraz minimalistyczne, geometryczne kroje zostały  unowocześnione i korespondują ze współczesnymi trendami. Kolekcja dla pewnych siebie, eleganckich kobiet, szukających wyjątkowych, niepowtarzalnych, kobiecych ubiorów, wykonanych przy najwyższej staranności i z materiałów najwyższej jakości. Tkaniny sprowadzane i produkowane we Francji.”











Następnie na wybiegu zagościła kolekcja Jarosława Ewerta. Kolekcja SS inspirowana jest tradycyjnym strojem japońskim przedstawionym w minimalistycznym współczesnym wydaniu. W kolekcji użyto skóry naturalne, szantung jedwabny, wełnę wysokogatunkową, poliester, pasy PCV, dzianiny bawełniane i wiskozowe w czerniach, szarościach, limonkach, brązach, brudnym różu i ecru.











Po Jarosławie swoją kolekcję pokazała Aleks Kurkowski. Mieszkająca w Berlinie polsko-niemiecka projektantka tworzy wysokiej klasy kolekcje męskie oraz damskie, które łączą awangardowe projekty o prostej linii ze świadomością zrównoważonego rozwoju. Inspiracją dla kolekcji SS 2015 jest symetria – oparta na asymetrycznych geometrycznych kształtach z poprzednich kolekcji. Kolekcja na sezon SS jest znacznie zredukowana i składa się niemal wyłącznie z symetrycznych kształtów. Proste linie i nowe, surowe, prawie militarne szczegóły widoczne są niemal w całej kolekcji. Minimalistyczna i ponadczasowa czerń zdominowała kolekcję. Rezultatem jest zaznaczenie swojej obecności w sposób bezpośredni, w którym tożsamości płci uzupełniają się i wypełniają sobą.











Nenukko zaprezentowało natomiast kolekcję pt. "I'm not then". Projekty są plastycznym komentarzem odnoszącym się do głębokiego rozczarowania kulturą masową, znużenia konsumpcją i tęsknotą za autentycznymi więziami międzyludzkimi.










Przedostatnia na wybiegu zagościła kolekcja Michała Szulca.










Pokazy w ramach Designer Avenue zamknął wczoraj Dawid Tomaszewski. Kolekcja "Suprematism" inspirowana jest rosyjskim konstruktywizmem i elementami stylu Bauhaus."Suprematism” charakteryzuje minimalizm i wyjątkowa dbałość o szczegóły. Biały kaszmir i jedwab zostały połączone z czerwoną kozią skórą i zaakcentowane haftem i koronką. Paleta barw wykorzystana w tej kolekcji wyróżnia się wyjątkową spójnością. Delikatne odcienie bieli i szarości zostały odważnie zestawione z czerwienią uzupełnioną szmaragdowymi akcentami. Delikatne, letnie jedwabie są wykończone haftami z cekinami, aby podkreślić logo tej kolekcji, które jest zarówno filigranowe, jak i wyraziste.











fot. Łukasz Szeląg

1 komentarz: