środa, 18 marca 2015

Patenty w polskiej modzie


Kopiowanie projektów w polskiej branży mody staje się coraz bardziej powszechne. Nic więc dziwnego, że są projektanci, którzy decydują się na rejestrowanie wzorów przemysłowych w Urzędzie Patentowym. Mówiąc kolokwialnie, patentują swoje projekty. 

Na zarejestrowanie wzoru przemysłowego w Urzędzie Patentowym zdecydował się Damian Nowacki, właściciel marki Madox. Damian zarejestrował wzór swojego flagowego projektu - spodni, zwanych "madoxami".
www.madoxdesign.com/


Na zarejestrowanie wzoru przemysłowego  zdecydowała się również Anna Migacz, właścicielka marki Mnishka. Flagowym produktem marki jest kapturoszal, który można nosić na wiele sposobów. Mnishka podbiła rynek. Na tyle, że zaczęła być kopiowana. Anna zastrzegła wzór w całej Unii Europejskiej. Teraz może interweniować, gdy skopiowany projekt trafi do sprzedaży.

                                                                fot. mnishkha.com



A teraz trochę teorii.

Czym jest wzór przemysłowy?

Wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, strukturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację. Wytworem jest każdy przedmiot wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy, obejmujący w szczególności opakowanie, symbole graficzne oraz kroje pisma typograficznego, z wyłączeniem programów komputerowych (art. 102 ww. ustawy).

Wzór przemysłowy odznacza się indywidualnym charakterem, jeżeli ogólne wrażenie, jakie wywołuje na zorientowanym użytkowniku, różni się od ogólnego wrażenia wywołanego na nim przez wzór publicznie udostępniony przed datą, według której oznacza się pierwszeństwo.

Na wzór przemysłowy udziela się prawa z rejestracji, Przez uzyskanie prawa z rejestracji uprawniony nabywa prawo wyłącznego korzystania ze wzoru przemysłowego w sposób zarobkowy lub zawodowy na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak zgłosić wzór?

Zgłoszenia wzoru przemysłowego można dokonać osobiście lub przez pełnomocnika, składając je w Urzędzie Patentowym RP lub przesyłając za pośrednictwem poczty.

Zgłoszenie wzoru przemysłowego w celu uzyskania prawa z rejestracji powinno obejmować:
-    podanie zawierające co najmniej oznaczenie zgłaszającego, określenie przedmiotu 
      zgłoszenia  oraz wniosek o udzielenie prawa z rejestracji;
-    opis wzoru wraz z ilustracją (w 3 egzemplarzach) przedstawiający przedmiot wzoru;

Oprócz podania i opisu wzoru wraz z ilustracją zgłoszenie powinno obejmować w szczególności także:
-    dowód pierwszeństwa, jeżeli zgłaszający ubiega się o przyznanie mu uprzedniego pierwszeństwa,
-    oświadczenie zgłaszającego, których odmian wzoru przemysłowego dotyczy dowód pierwszeństwa, jeżeli zgłoszenie zawiera odmiany wzoru (oświadczenie o datach pierwszeństwa),
-    oświadczenie zgłaszającego o podstawie do korzystania z uprzedniego pierwszeństwa, jeżeli dowód pierwszeństwa nie opiewa na zgłaszającego,
-    dowód uprawnienia lub zezwolenia na używanie w obrocie oznaczeń, o których mowa w art. 131 ust. 2 pkt 2-4 ustawy, jeżeli zgłoszony wzór przemysłowy zawiera takie oznaczenia,
-    pełnomocnictwo, jeżeli zgłaszający działa przez pełnomocnika.

Zgłoszenie wzoru przemysłowego włókienniczego może zawierać również próbki materiału włókienniczego.

Ile to kosztuje?

Opłata za zgłoszenie wzoru przemysłowego wynosi w swoim podstawowym wymiarze 300,00 zł. Opłata ta powinna zostać uiszczona z góry lub w ciągu jednego miesiąca od daty doręczenia wezwania Urzędu Patentowego RP. Dokonując  zgłoszenia  należy jednakże zwrócić uwagę na aktualnie obowiązujące stawki  
opłat, gdyż podlegają one okresowej zmianie.







1 komentarz:

  1. Bardzo cieszy to, że ludzie są uświadamiani w sprawie możliwości zarejestrowania wzorów czy znaków towarowych. To przecież ich kreatywność oraz wiedza przyczyniły się do sukcesu biznesu. W modzie, jak wspominasz, często zdarzają się naruszenia własności intelektualnej podmiotu, jednak odpowiednie zabezpieczenie pozwala na wyciągnięcie surowych konsekwencji prawnych. Dlatego pomoc profesjonalnego biura patentowego jest niezbędna.

    OdpowiedzUsuń