wtorek, 8 lipca 2014

Projektancie, sprawdź, gdzie możesz sprzedawać swoje projekty


Rozkręcenie własnego biznesu wcale nie jest łatwe, zwłaszcza na tak wymagającym rynku, jakim jest branża mody. Ze swoimi projektami bardzo trudno się przebić i dotrzeć do jak największej grupy klientów. Ale też trudno zacząć. Własna strona internetowa generuje koszty, nie mówiąc już platformie sprzedażowej. Ta wymaga odpowiedniego przygotowania i zaangażowania co najmniej kilku osób.

Skąd brać na to wszystko pieniądze, jeśli stawia się pierwsze kroki w branży i dopiero buduje markę? Na szczęście nie jest to już problemem. W naszym kraju powstaje coraz więcej miejsc/platform, które umożliwiają start początkującym projektantom, a także tym, którzy mają już pewne doświadczenie na rynku. A i sami projektanci dostrzegają możliwości wspólnego działania. Takim przykładem jest niedawno otwarty  Pop up Story w warszawskiej galerii Plac Unii City Shopping. Projekt realizuje grupa polskich projektantów i designerów we współpracy z firmami z branży mody, wzornictwa przemysłowego i architektami. Jego celem jest wsparcie rozwoju polskich marek modowych, które, działając w pojedynkę, miałyby trudność w zaistnieniu w nowoczesnej galerii.
Podobny sklep znajduje się na Brackiej w Warszawie, tam działa pod szyldem Młodzi Polscy Projektanci. W tej chwili można tu kupić projekty 18 marek. Przykładów jest więcej, ale dzisiaj skupiam się tylko na sklepach internetowych. To z jednej strony podpowiedź dla projektantów, gdzie mogą sprzedawać swoje rzeczy, a z drugiej dla klientów, bo dowiecie się, gdzie szukać ubrań made in Poland.

 

Pakamera jest pierwszą platformą, która na rynku polskim zaczęła promować polskich projektantów i umożliwiać im sprzedaż swoich projektów on-line. Założyli ją w 2005 roku Julita i Mateusz Wojczakowscy. Pakamera.pl zalicza się do grupy najlepszych polskich sklepów internetowych w oczach ekspertów branży internetowej. Rokrocznie otrzymuje wyróżnienia w dziedzinie prowadzenia i promowania biznesu w sieci. W 2008 roku zajęła pierwsze miejsce wg Internet Standard jako największy sklep prezentujący galanterię w krajowym internecie. W 2009 roku została laureatem wśród rankingu sklepów internetowych tygodnika Wprost i Money.pl. W 2010 r. Instytut Wzornictwa Przemysłowego mianował Pakamerę laureatem "Dobrego Wzoru" w dziedzinie usług.

Jak zacząć tu swoją sprzedaż? W celu rozpoczęcia współpracy wystarczy przesłać kilka zdjęć własnych produktów, logo marki oraz krótki opis na adres: kontakt@pakamera.pl W temacie należy wpisać "Zgłoszenie", swoje imię i nazwisko/ nazwę marki. Ważne, by wiadomość miała nie więcej niż 3,5MB. Większe wiadomości są automatycznie odrzucane przez serwer i nie docierają do j skrzynki odbiorczej.

Po pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia Pakamera.pl prześle wiadomość z dalszymi szczegółami.


Shwrm.pl to kolejna platforma do sprzedaży i promocji przeznaczona dla niezależnych twórców z branży mody i designu. Produkty wystawione tutaj sprzedawane są jednocześnie w trzech kanałach online: aplikacji na stronie fanowskiej marki, we własnym sklepie online oraz w multibrandzie Shwrm.pl.

Transakcja kupna-sprzedaży zawierana jest pomiędzy projektantem a kupującym. Showroom pośredniczy w niej, biorąc na siebie kompleksową obsługę płatności on-line. Pieniądze wpłacone przez kupującego, pomniejszone o niewielką prowizję, można wypłacać po realizacji danego zamówienia. Korzystanie z Showroomu jest bezpłatne, płaci się dopiero wtedy, kiedy zacznie się dzięki platformie zarabiać.

Aby zacząć współpracować z platformą, należy wysłać swoje zgłoszenie. Formularz znajduje się tutaj, na końcu strony. 



Jeśli chcecie znaleźć się w gronie nie tylko polskich, ale i międzynarodowych marek, spróbujcie wbić się na Mybaze.com. To międzynarodowa platforma e-commerce zrzeszająca światowe marki z sektora designu. To multibrand, dający możliwość kupna-sprzedaży unikalnych produktów codziennego użytku i dekoracji wnętrz.

Spróbować może każdy. O tym, czy będzie mógł sprzedawać swoje projekty zdecydują administratorzy strony. Produkty na MyBaze są starannie dobierane. W ciągu 24h od zgłoszenia, Mybaze.com wysyła informację, czy marka została oficjalnie przyjęta. Do tego czasu produkty znajdą się w tzw. “Sandbox” - poczekalni. Nie będą wyświetlane na stronach MyBaze, ani nie pojawią się w wynikach wyszukiwania.

Co ciekawe, nie czeka się tu na środki, które wpłynął od klientów. Projektant rozlicza się bezpośrednio, za pomocą swoich dostępnych sposobów płatności.MyBaze jest jedyną taką platformą w sieci, gdzie można połączyć w jednym miejscu swój blog, fanpage na Facebook’u i sklep internetowy.




Platformą wartą zainteresowania jest też Conceptshop.pl. Została stworzona z myślą o zdolnych, ambitnych twórcach, którzy chcą szerzej zaistnieć w świecie mody. Jeśli chcielibyście spróbować wystawić swoje projekty na tej platformie, dokonajcie rejestracji na: http://conceptshop.pl/registration/seller 





Swoje projekty możecie też sprzedawać za pośrednictwem sklepu Polscyprojektanci.com. Znajdują się tutaj wyselekcjonowane rzeczy made in Poland, także te, produkowane tylko w pojedynczych egzemplarzach.


Shopsdesign.pl to galeria, która wspiera twórców: odzieży, biżuterii, akcesoriów, obuwia i wyposażenia wnętrz. Jeśli chcielibyście sprzedawać swoje projekty za jej pośrednictwem, podsyłam Wam link do rejestracji: http://shopsdesign.pl/content/7-dla-nowych-projektantow


Jest jeszcze DaWanda.pl. To internetowa platforma handlowa i społeczność osób zafascynowanych przedmiotami, których nie ma w sieciówkach. Jest to przestrzeń dla twórców i koneserów unikalnych ubrań, mebli, akcesoriów, tworzonych w krótkich seriach. Stając w opozycji do masowej produkcji, DaWanda jest prawdziwym rajem dla osób, które cenią sobie indywidualny styl i odpowiedzialną konsumpcję oraz śledzą najnowsze trendy. Na odwiedzających wirtualne butiki czekają unikalne i tworzone z pasją produkty z takich kategorii jak: moda, akcesoria, artykuły dziecięce, sztuka oraz wnętrza. DaWanda jest europejską platformą social commerce, która umożliwia swoim użytkownikom swobodną wymianę pomysłów i ciekawych inspiracji. Jest ona swego rodzaju trampoliną dla twórców, którzy chcą się wybić ze swoim talentem i pomysłem na biznes. Wiele produktów zostało stworzonych z myślą o indywidualnych potrzebach i oczekiwaniach kupujących. 

Otwarcie konta, profilu i sklepu oraz korzystanie ze strony i interakcje z innymi użytkownikami są darmowe.
Po sprzedaniu artykułu portal pobiera prowizję od sprzedaży w wysokości 10 proc. Szczegóły dotyczące otwarcia konta znajdziecie tutaj.






Mostrami.pl to platforma, która skupia bardzo wyselekcjonowane marki, głównie takie, które działają na rynku od kilku lat. Warto jednak spróbować i zapytać o możliwość współpracy. Wszelkie pytania w tym zakresie należy kierować na adres: wspolpraca@mostrami.pl.







Cloudmine.pl  to przestrzeń dla najzdolniejszych polskich projektantów i artystów. Właściciele platformy starannie wybierają spośród wielu marek i twórców to, co w polskiej modzie, sztuce i designie charakteryzuje się smakiem i wysoką jakością. Poza sklepem internetowym działają na wielu polach, organizują stacjonarne wydarzenia w różnych miastach, na które zapraszają artystów i animatorów. Współpracują z magazynami, galeriami sztuki, projektami społecznymi i artystycznymi. Osoby, które chciałby współpracować z Cloudmine.pl, powinny wysłać zapytanie na adres cloudmine@cloudmine.pl

10 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Natalia Marstawska11 stycznia 2019 14:46

    To że ktoś doda swoje produkty do tych sklepów to nie znaczy że je sprzeda. Bardzo pomocny jest w tym przypadku system https://craftware.pl/zwieksz-sprzedaz-dzieki-sales-cloud dzięki któremu możemy bez problemy zwiększyć sprzedaż. W moim przypadku działa to idealnie i stosuję go z powodzeniem już od jakiegoś czasu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Proces sprzedażowy nie jest wcale łatwy jakby się niektórym wydawało. Mając firmę powinniśmy również rozważyć kwestię archiwizacji dokumentacji https://www.connecto.pl/archiwizacja-dokumentow-w-przedsiebiorstwie/ gdyż jest ona dośc ważnym czynnikiem w naszej firmie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Fajnie napisane. Pozdrawiam i gratuluję.

    OdpowiedzUsuń
  5. Fajny artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Tylko gdzie mogę znaleźć klienta który kupi ode mnie gotowe projekty ubrań,które będzie mógł wystawić pod własną marką?
    zajmowałam się projektowaniem przez dwa lata i żadne nie ujrzały światła dziennego dlatego planuję sprzedać swoje projekty

    OdpowiedzUsuń
  7. Przydatny artykuł :)
    Jako ze niektóre informacje(sklepy) są już nie aktualne, pozwolę sobie dodać, Polską platformę modową - AboveThem.eu

    Platforma współpracuje tylko z Polskimi Markami dzięki czemu nie "giną" one w tłumie zagracznicznych molochów ��

    Jeżeli ktoś z Projektantów jest zainteresowany podjęciem współpracy lub po prostu chciałby dowiedzieć się czegoś więcej jak działamy, serdecznie zapraszam pod adres: https://abovethem.eu

    Można również kontaktować się na Facebooku wystarczy wpisać AboveThem.eu, odpowiadamy również na Messengera :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń
  9. chciałąm zapytać czy nieletni mogą równierz sprzedawać projekty z pośrednictwem opiekuna

    OdpowiedzUsuń
  10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń