piątek, 17 stycznia 2014

Teresa Rosati - miała być lekarzem, została projektantką


Rodzice, z zawodu stomatolodzy, chcieli, by była lekarzem, ale nie pozwoliła jej na to nadwrażliwość na widok krwi. Zamiast tego wybrała handel zagraniczny na SGPiS (dzisiejsza Szkoła Główna Handlowa w Warszawie). To tam poznała swojego przyszłego męża - Dariusza Rosatiego, polityka, byłego ministra spraw zagranicznych.

Modą zajęła się zupełnie przypadkiem. "Miesiąc po objęciu przez mojego męża stanowiska ministra spraw zagranicznych, miała przyjechać do Polski królowa Elżbieta II. Wtedy zgłosiłam się do jednego z polskich domów mody, prosząc o pomoc w doborze kreacji. To, co mi zaproponowano, było sprzeczne nie tylko z wymogami protokołu, ale też z dobrym stylem i elegancją. Sama zrobiłam więc projekty, zdobyłam tkaninę. Według mojego pomysłu uszyto m.in. płaszcz na powitanie królowej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego" - wspominała w wywiadzie dla Gali. Wzięła w swoje ręce nie tylko swój wygląd, ale z czasem także image innych żon polityków i gwiazd.


Debiut, który miał miejsce w 1998 roku w Galerii Zachęta okazał się tak wielkim sukcesem, że Teresa Rosati zdecydowała się otworzyć własną firmę – Studio Mody Teresa Rosati. Wkrótce posypały się nagrody.  W maju 2000 roku Teresa Rosati otrzymała „Złoty Wieszak”, nagrodę przyznawaną corocznie przez Telewizję Polską za elegancję, szyk i perfekcję wykonanych kolekcji autorskich. Znalazła się również w gronie 100 najwybitniejszych Polek roku 2000, wybieranych rokrocznie przez czytelniczki miesięcznika „Pani”. Kilkakrotnie była wyróżniona miejscem wśród pięćdziesięciu Najbardziej Wpływowych Kobiet w Polsce, wyłonionych przez rzeczników prasowych instytucji finansowych oraz dziennikarzy „Home&Market”, „Gazety Finansowej” i „Gentlemana”. W 2001 przyznano jej tytuł Businesswoman Roku za osiągnięcia w kreowaniu mody i przejście trudnej drogi do sukcesu, a w 2003 otrzymała tytuł „Kobiety Wybitnej”.

Projektantka reprezentowała Polskę jako jedyna Polka podczas Wielkiej Gali Mody Włoskiej, Niemieckiej i Polskiej w Eisenach w Niemczech. Jako pierwsza Polka prezentowała swoje kolekcje dla korpusu dyplomatycznego i szerokiej publiczności w Sankt Petersburgu w ramach wydarzenia Warszawa Sankt Petersburgowi z okazji 300-lecia. Była też pierwszą Polką promująca polskie tkaniny w swoich autorskich kolekcjach w Atenach oraz na Międzynarodowych targach Mody w Lipsku. W grudniu 2003 roku kolekcję pt. „Moda i Film – wzajemne inspiracje” zaprezentowała w Paryżu na specjalnie zorganizowanym pokazie dla korpusu dyplomatycznego akredytowanego we Francji. W 2005 roku została zaproszona ze swoją kolekcją „Wszystkie Kolory Europy” jako gość specjalny na Wielkiej Gali Włoskich Domów Mody w Mediolanie.

Relacje z pokazów autorskich Teresy Rosati wielokrotnie były emitowane przez prestiżową, międzynarodową telewizję modową FashionTV, a także NBC News.

Kreacje Teresy Rosati chętnie wybierają znane postacie świata kultury, mediów, show biznesu, biznesu i dyplomacji m.in. Jolanta Kwaśniewska, Anita Werner, Katarzyna Skrzynecka, Monika Pyrek, Agnieszka Popielewicz czy Doda. Miłośniczką kreacji Teresy Rosati jest jej córka - Weronika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz