Historia marki Bytom, producenta garniturów ze Śląska, sięga 1945 roku. Na bazie przedwojennej, niemieckiej szwalni, powstała wtedy w Bytomiu Państwowa Fabryka Konfekcyjna. Pięć lat później jej nazwę zmieniono na Zakłady Przemysłu Odzieżowego im. gen. Świerczewskiego. W latach 60-tych wypuszczała już 200 tys. sztuk garniturów rocznie.
W 1968 roku część produkcji przeniesiono do zakładu w Tarnowskich Górach, a na początku lat 70-tych powstało pierwsze logo marki Bytom. Już wtedy na rynek trafiało milion garniturów rocznie. W 1972 roku firma po raz pierwszy ubrała reprezentację Polski na Igrzyska Olimpijskie w Monachium. Później piłkarzy ubierała jeszcze kilka razy. W 1976 roku na Igrzyska w Montrealu, w 2004 roku w Atenach i w 2008 roku w Pekinie. W 2012 roku, podczas Euro, powstała specjalna linia garniturów dla przedstawicieli UEFA.
Po transformacji gospodarczej marka Bytom została przekształcona w spółkę akcyjną i w 1995 roku weszła na giełdę. W 2003 roku jej akcje kupił Tomasz Sarapata, inżynier budowlany, który prezesował spółce do 2010 roku. Bytom znajdował się wówczas w dość trudnej sytuacji, ale wciąż należał do pierwszej piątki najbardziej rozpoznawalnych w kraju brandów odzieżowych. Sarapata doprowadził do układu z wierzycielami i postawił firmę na nogi. W 2010 roku został odwołany ze stanowiska prezesa.
Na początku 2014 roku zarząd firmy przeniósł swoją siedzibę z Bytomia do Krakowa. Produkcja garniturów marki Bytom nadal odbywa się w zakładach w Tarnowskich Górach. Firma obecnie posiada 81 sklepów firmowych w całej Polsce.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz